Çatı Penceresi Nedir

Çatı Penceresi  (nedir)

img_0818

Karanlık çatı arası katlarını yaşanabilen mekanlar haline getirmek oldukça zordur. Bunun için öncelikle içerinin doğal gün ışığı ve temiz hava ile buluşması gerekir. Çoğunluğu eğimli olan çatı alanlarında havalandırmayı sağlamak için açılabilir mekanizmalı pencerelere ihtiyaç vardır. Bunlar ayrıca su izolasyonu sorunu da yaşamayan ürünler olmalıdır.

Bundan 75 yıl önce ilk kez çatı pencereleri imal edilirken bu konular üzüerinde durulmuş ve nerdeyse günümüze kadar çatı pencerelerinin temel çalışma prensibi hiç değişmemiştir. Suyun doğal yollardan aşağı akması için gerekli minimum bir eğim ve paslanmayan aluminyum dereler. Açılış sistemi de hem açılan pencerenin kolayca kapatılabilmesi ve hem de dışarıya çıkmadan dış camın temizlenebilmesine olanak sağlayan Pivot açılım sistemi geliştirilmiştir. Bu açılım sisteminde pencere kanadının orta yan kısımlarında bulunan eğik menteşeler merkezi dönme hareketini üstlenir ve kanat kendi ekseni etrafında takla atar. Dıştaki cam içe doğru döner ve kolayca temizlenir.

İşleme kolaylığı, hataların kolay kapatılması ve uzun ömrü nedeni ile de kasa ve kanat çam ağacından imal edilmiştir. Vernikli ve emprenyelidir. Ağaç çalışmaz, dönme yapmaz. Masif yapısı sayesinde eşsiz bir desene sahipir. Zamanla kızarır ve istenilen renge her daim boyanabilir.

Isı, ışık kontrolu gibi ortam kalitesini artıran aksesuarlara da sahiptir. Raylı siesta perdeler, manuel güneşlikler gibi. Ayrıca yükseklerde konumlanmış çatı pencerelerinin kontrolünü sağlayan teleskobik uzatma çubukları da mevcuttur.

 

 

Mehmet Kaynak